3. ЗАКЉУЧНЕ НАПОМЕНЕ
Процес селекције кандидата за пријем у ЦОПО је опсежан и дуготрајан. Кандидати се морају наоружати стрпљењем.
Положен квалификациони испит – као што му име каже – кандидате само квалификује за даљи поступак у селекцији. То што је кандидат задовољио критеријуме у свим сегментима не значи да ће бити и примљен на обуку.
Кандидати који су испунили услове и положили квалификациони испит за упис у Центар за основну полицијску обуку рангирају се на основу збирних резултата у свим деловима квалификационог испита, а у складу са редоследом радних места за чије стручно оспособљавање су се пријавили. Кандидат који није испунио било који од услова конкурса, односно који није задовољио утврђене критеријуме било ког дела поступка избора кандидата, не рангира се.
Највећи укупан број бодова који кандидат може да оствари је 300 бодова. Први кандидат на коначној ранг листи има највећи број бодова, а последњи кандидат најмањи број бодова. Уколико више кандидата има исти број бодова предност имају они кандидати који освоје више бодова на психолошкој селекцији, затим на провери базично-моторичког статуса, односно на провери језичке културе и правописа српског језика.
Свршени студенти Криминалистичко-полицијског универзитета који су испунили предвиђене услове и који су положили квалификациони испит, имају приоритет у рангирању у односу на остале кандидате.
Комисија утврђује коначну ранг листу кандидата. На основу коначне ранг листе, у складу са прописима одлуку о пријему кандидата доноси министар унутрашњих послова.
Обавештавање кандидата о пријему на обуку, обавља се најмање седам дана пре почетка обуке. Уколико се кандидат не одазове на обуку, а свој изостанак не оправда у року од три дана од дана почетка обуке, сматраће се да је одустао од обуке.
Министарство унутрашњих послова и кандидат који је након спроведеног конкурса примљен на основну полицијску обуку, закључују уговор о утврђивању међусобних права и обавеза. Полазницима је у току основне полицијске обуке обезбеђен смештај и исхрана, као и опрема неопходна за реализацију наставних садржаја, сходно уговору који полазник закључује са Министарством унутрашњих послова.
Уговор се потписује пре почетка, а најкасније у року од петнаест дана од дана почетка обуке. Потписивањем уговора кандидат добија статус полазника основне полицијске обуке. Полазник који успешно заврши основну полицијску обуку добија уверење и стиче могућност заснивања радног односа у Министарству унутрашњих послова у својству приправника за полицијског службеника, уз дужност да најмање пет година остане на раду у Министарству унутрашњих послова или да накнади стварне трошкове стручног оспособљавања.
О пословима и задацима Министарства унутрашњих послова можете прочитати овде и, детаљније, на сајту Министарства унутрашњих послова.
О томе који се модули изучавају у Центру можете се обавестити овде.
Одлучивање и поступак по захтеву за преиспитивање одлуке
На основу коначне ранг листе, одлуку о пријему кандидата доноси министар унутрашњих послова.
Након доношења одлуке о пријему кандидата, кандидат који није примљен на обуку, писмено се обавештава пре почетка основне полицијске обуке . Кандидат који није примљен на обуку може, преко Центра за основну полицијску обуку, у року од осам дана од дана пријема обавештења, поднети захтев министру унутрашњих послова да преиспита одлуку.
Захтев за преиспитивање одлуке може се послати поштом, адресиран на следећи начин:
Комисија за избор кандидата
Центар за основну полицијску обуку
Железничка 22
21208 Сремска Каменица
Напомена: Читљивост текста и прегледност информација су једини разлози што није коришћен родно осетљив језик. Све граматички родно опредељене речи односе се подједнако на припаднике мушког и на припаднице женског пола.